Na czym polega przewalutowanie kredytu?

0
135

Kredyty we frankach szwajcarskich zaczęły być oferowane jeszcze w latach 90-tych ale w szczególności popularne były dopiero w 2006 – 2008 roku. W tamtym okresie zaciąganie kredytu we frankach szwajcarskich było wyjątkowo atrakcyjne. Jak wiadomo niewiele później się okazało, że dzięki niekorzystnej relacji kursowej pomiędzy złotówką a frankiem szwajcarskim raty kredytów mocno wzrosły. Dlatego też w ostatnich latach pomoc dla kredytobiorców to temat, który był głośny poruszany w przestrzeni publicznej. W efekcie od pewnego czasu frankowicze mają szansę na przewalutowanie kredytu na złotówki. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule krótko przedstawiamy czym jest przewalutowanie kredytu.

Czym jest przewalutowanie kredytu?

Przewalutowanie kredytu frankowego to jedna z opcji, która pomaga wielu frankowiczom w Polsce. Prosto rzecz ujmując, przewalutowanie kredytu polega na zmianie waluty, w jakiej został udzielony. W przypadku kredytu frankowego, bank zmieni saldo zadłużenia wyrażone we frankach szwajcarskich na złote polskie, w oparciu o aktualny kurs waluty w dniu dokonania operacji. W efekcie raty kredytu z reguły obniżają się, a nadpłaty wynikające z niedozwolonego stosowania kursu franka, bank jest zobowiązany zwrócić.

Czy w związku z powyższym warto przewalutować kredyt? Odpowiedź zależy od konkretnej sytuacji kredytobiorcy – w szczególności od warunków, na jakich został udzielony kredyt frankowy. Wysokość comiesięcznej raty może spaść, ale również wzrosnąć, w zależności od wysokości stopy procentowej w Polsce. Przewalutowanie jednak pozwala pozbyć się ryzyka walutowego. Niestety, postępowania frankowe trwają długo, nawet 2-3 lata. Na ten czas można jednak ubiegać się o zawieszenie spłaty kredytu.

Ile czasu trwa przewalutowanie kredytu?

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, jak długo trwa przewalutowanie kredytu. Złożenie wniosku nie jest skomplikowane, ale w wielu przypadkach bank musi ponownie ocenić zdolność kredytową wnioskodawcy, więc czas oczekiwania na decyzję może być podobny do oczekiwania na udzielenie kredytu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.