¿Cuánto dinero necesitas para empezar a invertir en bolsa?

0
1294
W tym artykule udzielimy odpowiedzi na bardzo często powtarzające się pytanie wśród giełdowych nowicjuszy: Jak dużo pieniędzy potrzebujesz, by zacząć inwestować na giełdzie?

Odpowiedź jest jasna: musisz zacząć od 0$.

Chodzi nam o to, że zanim zaczniesz handlować na giełdzie za pomocą twardej gotówki zaleca się, abyś przyzwyczaił się do handlu na demonstracyjnym rachunku inwestycyjnym. Są to rachunki, na których możesz eksperymentować ze wszystkimi narzędziami, które masz do dyspozycji, ale na których handlujesz wirtualnymi pieniędzmi. W ten sposób jeśli popełnisz błędy i kurs akcji, w które zainwestowałeś spadnie, nic nie stracisz, a wiele się nauczysz. Większość brokerów oferuje takie konta i można je otworzyć bardzo szybko.

Dzięki tym wirtualnym kontom inwestycyjnym możesz poznać podstawy handlu akcjami, eksperymentować do woli i wypróbowywać różne strategie czy instrumenty.

Dopiero kiedy naprawdę zrozumiesz jak działa giełda i jak możesz na niej zarabiać, radzimy Ci zacząć handlować prawdziwymi pieniędzmi. Czas nauki zależy w dużej mierze od osoby, ale najważniejszą rzeczą jest to, że nie spiesz się i nie rzucaj się w wir handlu prawdziwymi pieniędzmi.

To właśnie wtedy powinieneś zadać sobie pytanie ile pieniędzy potrzeba, by zacząć inwestować na giełdzie. Odpowiedź zależy od tego, jak dużym kapitałem dysponujesz.

Kapitał poniżej 1,000 PLN

Jeśli Twój kapitał początkowy jest mniejszy niż 1,000 PLN, koniecznie musisz zacząć od konta wirtualnego.

Powodem tego jest fakt, że skoro twój kapitał jest tak mały będziesz musiał podjąć duże ryzyko, aby osiągnąć przyzwoity zysk. Wtedy zaczynasz “grać” na giełdzie jak w kasynie, a tego wcale nie chcemy i do tego nie nakłaniamy.

Jeśli jesteś zdyscyplinowany i dobrze zarządzasz swoim kapitałem przekonasz się, że możliwe jest trwałe pomnażanie swojego małego kapitału w długim okresie czasu bez podejmowania tak dużego ryzyka lub spekulowania w całkowicie przypadkowy sposób. Musisz się tylko nauczyć jak to robić, a nie ma w tym celu nic lepszego niż wirtualne konta.

Trzeba też pamiętać, że nie możemy handlować w trybie daytradingu, bo inaczej prowizje szybko uszczuplą nasz kapitał. Lepiej jest inwestować w średnim/długim terminie lub wybrać strategię dywidendową.

Kapitał pomiędzy 1,000 a 10,000 PLN

Rozpoczęcie z kapitałem pomiędzy 1000 a 10 000 PLN jest doskonałym wyborem, aby poczuć się zaangażowanym i móc osiągać małe interesujące zyski kapitałowe bez konieczności podejmowania nadmiernego ryzyka.

W takich przypadkach zaleca się nie zakładać ryzyka większego niż 0,5%. Innymi słowy, nie powinniśmy być w stanie stracić więcej niż 50 PLN na jedną operację, jeśli mamy kapitał w wysokości 10.000 PLN. Przy takim poziomie ryzyka i rygorystycznej rutynie tradingowej jest niemal niemożliwością, by stracić początkowy kapitał.

Kiedy poczujemy się komfortowo z naszym sposobem handlowania na giełdzie, możemy stopniowo zwiększać ryzyko na transakcję, aby szybciej powiększać kapitał. Jednakże naszą rekomendacją jest to, aby nigdy nie podejmować więcej niż 1% ryzyka na jedną transakcję.

Kapitał powyżej 10,000 PLN

Biorąc pod uwagę, że nasz kapitał jest ważny, złotą zasadą jest bycie konserwatywnym i nigdy nie podejmować ryzyka na transakcję większego niż 0.25%. Na przykład jeśli nasz kapitał początkowy wynosi 50,000 PLN, najwięcej co możemy stracić podczas jednej transakcji to 125 PLN, co jest mało istotnym wynikiem w porównaniu z wysokością kapitału całkowitego.

Musimy być bardzo ostrożni, aby nie zwiększać ryzyka na transakcję zbyt gwałtownie gdyż wtedy narażamy się na straty, których prawdopodobnie nie chcemy ponosić. Wracając do naszego przykładu z kapitałem 50,000 PLN – jeśli przejdziemy z ryzyka na transakcję wynoszącego 0.25% do 1%, narażamy się na potencjalne straty w wysokości 500 PLN, co zaczyna być zbyt dużą kwotą.

Kiedy jednak poczujemy się pewniej i poznamy strategie, które chcemy stosować na giełdzie, możemy zwiększyć ryzyko na transakcję do 0,5%, aby szybciej powiększać nasz kapitał. Jednak dopiero wtedy, gdy nabierzesz wystarczającego zaufania do rynku akcji, w przeciwnym razie błędy początkujących mogą cię drogo kosztować.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie “ile pieniędzy potrzebujesz, by zacząć handlować na giełdzie?” brzmi: niezależnie od tego ile wynosi twój kapitał początkowy, bardziej niż wskazane jest rozpoczęcie handlu na wirtualnym koncie, by nabrać wprawy.

Kiedy już poczujemy się komfortowo z różnymi instrumentami, które mamy do dyspozycji i zidentyfikujemy strategię, którą chcemy podążać możemy przejść do handlu prawdziwymi pieniędzmi. Doświadczenie, które zdobyłeś dzięki wirtualnemu kontu będzie nieocenioną pomocą, by w dłuższej perspektywie działać na giełdzie w sposób spokojny i zrównoważony.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.