Umowa kredytu frankowego – przewalutowanie

0
242

Problemem zaciągniętych w obcej walucie – franku szwajcarskim zobowiązań jest ciągła aprecjacja waluty. W połączeniu z równoczesną deprecjacją polskiego złotego, powstaje niezwykle niekorzystna dla frankowiczów sytuacja, podczas której zobowiązanie mimo regularnej spłaty wciąż wzrasta. Powoduje to szereg problemów oraz spadek zaufania do banków, które przed laty kusiły wyjątkowymi ofertami kredytowymi. Czy w dobie kryzysu gospodarczego istnieje rozwiązanie, które pozwoli spłacić zaciągnięty kredyt we frankach?

Zmiana waluty zobowiązania

Dzięki systemowym rozwiązaniom dostępnym dla osób, które zdecydowały się na zawarcie umowy kredytowej we frankach, dopuszczalnym rozwiązaniem wyjścia z niezwykle ciężkiej sytuacji jest przewalutowanie kredytu we frankach.

Zabieg ten polega na przeliczeniu przez bank pozostałej do spłaty kwoty wyrażonej we franku szwajcarskim na złote polskie. W kalkulacji kredytodawca zastosuje aktualny kurs franka szwajcarskiego i dokona odpowiedniej wyceny pozostałego salda zadłużenia.

Skutkiem jakie niesie za sobą przewalutowanie kredytu we frankach jest zmiana waluty zadłużenia. Dzięki temu, kredytobiorca będzie mógł spłacać zadłużenie przy jednoczesnym wyeliminowaniu wahań różnic kursowych. Czy jest to jedyny efekt przewalutowania? W wyniku zmiany waluty zobowiązania następuje również zmiana części odsetkowej należnej bankowi. Dzieje się tak w skutek zastosowania wyższego oprocentowania stawką WIBOR, która w chwili przewalutowania kredytu zastąpi obecną stawkę LIBOR.

Czy przewalutowanie kredytu we frankach jest korzystne?

Z pewnością pozwoli to na uniezależnienie salda zadłużenia kredytobiorcy, od fluktuacji rynku walutowego, od którego ściśle zależny jest kredyt we frankach. frankowicz dostanie zatem możliwość spłaty pozostałej części zobowiązania w lokalnej walucie. Jednak nie zawsze jest to korzystne ze względu na to, że w wyniku gwałtownego wzrostu kursu franka, mogło okazać się, że zaciągnięte zadłużenie zostało już dawno spłacone. W takie sytuacji frankowicz, mimo spłaconego już względem banku zobowiązania, będzie dodatkowo dopłacać do salda zadłużenia, które powstało w wyniku wahań na rynku walutowym. Należy zatem dokładnie przemyśleć podjęcie decyzji o przewalutowaniu kredytu we frankach.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.